Asadar, iata-ne la sfirsitul unei saptamini feroce si tulburatoare cu noutati zilnice de tip fulger despre arestari si decapitari politice, demisii ministeriale si expulzari din tara. Umilit si coplesit de siragul evenimentelor ce urmau sa vina unul dupa altul, fiecare din ele fiind tot mai dur decit precedentul, mi-am dat relax pentru cateva zile, ca sa nu sar si eu cum se spune: “Ca c...rva cu prajina inainte…” si m-am sineangajat drept iscoada ascunsa undeva printre valurile netului rusesc.
Nu ma mira deloc evenimentele ce se petrec in tara pentru ca le asteptam ceva mai devreme, poate nu chiar in asa masura, dar din contextul relatiilor guverno-prezidentiale urma de inteles ca are inceputul o noua confruntare intre liderii politici pentru loc sub soare… Trebuia doar sa inteleg care este strategia fiecaruia din ei ca sa pot presupune viitorul celor confruntati si vreau sa va spun ca daca atunci cind V.Plahotniuc se luase la harta cu V.Filat era clar din start ca are avantaj dur, apoi astazi vin sa zic ferm ca a cam dat-o de belea cu tot PD-ul sau… Ambii politicieni nu-si ascund protejatorii si, va asigur, cei ai lui I.Dodon sunt mai aproape, mai interesati si mai puternici, pe cind autoritatile de la Washington si-au cam cedat pozitiile iar cei din Europa nu mai au ce contrapune (cred ca sa-u epuizat odata cu dictarea legii poponarilor)...

